Storytelling

Over de opleiding

Hoe maak je duidelijk waarom een idee, project of verandering ertoe doet? In deze praktijkgerichte cursus storytelling leer je een zakelijke boodschap uitwerken tot een helder verhaal dat aansluit bij je publiek.

Je werkt met de CAST-techniek: Content, Audience, Story en Telling. Je bepaalt wat je wilt vertellen, voor wie je dat doet, hoe je het verhaal opbouwt en hoe je het brengt.

Tijdens de opleiding ga je aan de slag met een eigen onderwerp, bijvoorbeeld een projectvoorstel, klantpresentatie of veranderingsverhaal. Je oefent, krijgt feedback en werkt je verhaal verder uit. Zo vertrek je met een verhaal en concrete aandachtspunten voor het gebruik ervan in je werk.

Storytelling in de praktijk: van informatie naar een verhaal

Je wilt je management overtuigen om een nieuw planningssysteem te testen. Hoe maak je duidelijk waarom dat nodig is? Dit fictieve voorbeeld toont hoe je dezelfde boodschap anders kunt opbouwen.

Een feitelijke toelichting

Het nieuwe systeem centraliseert aanvragen, toont de beschikbaarheid en vermindert dubbele boekingen. We stellen een proefproject voor.

Dezelfde boodschap met storytelling

Maandagochtend ontdekt een collega dat twee klanten voor hetzelfde tijdslot zijn ingepland. Ze belt rond, zoekt een oplossing en moet één klant teleurstellen. De informatie stond verspreid over drie bestanden.

Met één gedeelde planning willen we zulke situaties voorkomen. Daarom stellen we voor om het nieuwe systeem eerst binnen één team te testen.

Wat verandert er?

  • Een herkenbare situatie: je maakt zichtbaar wat er op de werkvloer gebeurt.
  • Een concrete uitdaging: je toont wat het probleem betekent voor een collega en een klant.
  • Een logische vervolgstap: je verbindt het probleem aan een voorstel.

Een verhaal vervangt je onderbouwing niet. Je gebruikt relevante feiten en cijfers om je voorstel te ondersteunen en maakt duidelijk wat werkelijk is gebeurd en wat een illustratie is.

In deze opleiding storytelling werk je aan je eigen zakelijke boodschap. Met de CAST-techniek bepaal je de inhoud, stem je af op je publiek, bouw je een verhaal op en oefen je hoe je het brengt.

Storytelling leren van Robin Vissenaekens

Robin Vissenaekens is journalist, presentator, mediatrainer en presentatiecoach. Hij maakte reportages voor VTM en VRT en was jarenlang presentator bij ATV. Verhalen selecteren, opbouwen en begrijpelijk vertellen loopt als een rode draad door zijn loopbaan.

Een van zijn specialiteiten is complexe onderwerpen toegankelijk maken voor een breed publiek. Die ervaring sluit aan bij een centrale uitdaging van zakelijke storytelling: kiezen wat je publiek moet begrijpen en de informatie vertalen naar een helder verhaal.

Auteur van Meesterlijk Speechen

Robin schreef Meesterlijk Speechen. Leer het van de Obama's, verschenen in maart 2026. Daarin deelt hij inzichten en technieken die hij zelf toepast en herkent bij sterke sprekers.

Werken aan je eigen verhaal

Tijdens de opleiding pas je storytelling toe op een eigen idee, project of presentatie. Je oefent met de opbouw en het vertellen van je verhaal en verwerkt feedback van de trainer en medecursisten. Zo verbind je de technieken aan een concrete situatie uit je werk.

Lees meer over Robin Vissenaekens en zijn ervaring .

Meer lezen over storytelling?

Veelgestelde vragen

Wat is de CAST-techniek?

CAST staat voor Content, Audience, Story en Telling. Het is het centrale framework in deze cursus dat je helpt om een verhaal systematisch op te bouwen: wat wil je zeggen, voor wie, hoe vertel je het en hoe breng je het? In de training leer je hoe je de CAST-techniek toepast op je eigen presentaties, pitches of projecten.

Voor wie is deze storytelling cursus geschikt?

Voor iedereen die regelmatig anderen wil overtuigen of inspireren: leidinggevenden die verandering willen faciliteren, professionals die intern projecten moeten "verkopen", salesprofielen die klanten willen overtuigen en communicatieprofessionals die een helder verhaal willen brengen.

Wat is het verschil tussen deze cursus en een presentatietraining?

Een presentatiecursus focust op hoe je presenteert: lichaamstaal, stemgebruik, structuur en zenuwen beheersen. Storytelling focust op wat je vertelt en hoe je dat verpakt in een meeslepend verhaal. De twee zijn complementair en versterken elkaar. Wie goed wil presenteren heeft zowel de technische als de inhoudelijke kant nodig.

Vertrekt elke deelnemer met een eigen uitgewerkt verhaal?

Ja. Dat is de kern van de aanpak. Je stelt een concept op, laat het beoordelen door trainer en medecursisten en werkt het bij op basis van de feedback. Aan het einde van de dag vertrek je met je eigen definitieve story die je onmiddellijk kunt inzetten.

Is de training ook beschikbaar als incompany opleiding?

Ja. Expert Academy organiseert de storytelling cursus ook op maat voor jouw team of organisatie, waarbij deelnemers werken aan verhalen rond de specifieke producten, projecten of boodschappen die voor jullie relevant zijn.

Programma

Het programma omvat volgende onderdelen:

  • Storytelling: de kracht van verhalen.
  • De CAST-techniek: Content, Audience, Story & Telling
  • Leer- en beslisstijlen: in dit deel van de cursus zien we hoe je verschillende signalen en elementen kunt verwerken in een verhaal, maar ook hoe je de juiste knopen doorhakt om je verhaal krachtig en beeldend te maken
  • Verhaalstructuur: het bouwplan voor verhalen met stevige fundamenten
  • Verhaaltechnieken: er zijn veel verschillende manieren om een verhaal te brengen zoals urgentie, het gebruik van narratieve elementen, het opbouwen van een spanningsboog, het toevoegen van een goed plot en verhaalwendingen.
  • Presentatieplan ontwerpen: in dit gedeelte leer je visuele elementen toe te passen en zo te combineren dat ze meteen duidelijk en overtuigend zijn. Je leert de aandacht van je toehoorders vasthouden tijdens je presentatie. 
  • Praktische oefeningen: aan de hand van diverse interactieve cases en oefensessies breng je de geleerde tools en technieken meteen in de praktijk.

Tijdens de workshop Storytelling ga je meteen aan de slag en op het einde van de dag stap je buiten met je eigen story om je idee, project of initiatief op een sterke en overtuigende manier te communiceren. 

Inclusief gratis handboek 'Meesterlijk Speechen'
Inclusief gratis handboek 'Meesterlijk Speechen' Ook afzonderlijk te koop als pdf download in onze e-store

Doelgroep

Deze cursus storytelling richt zich tot al wie medewerkers, collega’s of klanten wil inspireren, motiveren én overtuigen. Deze training is een absolute ‘must’ voor degenen die een idee, project of presentatie via een frisse en heldere vertelstijl willen brengen zonder aan inhoud of impact te verliezen. Ideaal om je verhaal te presenteren aan je baas, collega’s, klanten of externe partners. 

Aanpak

De Cursus Storytelling is zeer praktijkgericht. Met behulp van verschillende storytellingtechnieken ga je zelf aan de slag met je eigen verhaal. Je stelt een concept op en laat dit beoordelen door de docent en medecursisten. Aan de hand van deze commentaren stel je uiteindelijk een definitief verhaal op waarin je ideeën duidelijk en overtuigend naar voor komen.

Mogelijke trainers

Resultaten

Na deze storytellingcursus kun je:

  • De kernboodschap en het doel van je verhaal formuleren.
  • Je verhaal afstemmen op de vragen en verwachtingen van je publiek.
  • Met de CAST-techniek structuur aanbrengen in je verhaal.
  • Een relevante situatie, uitdaging en uitkomst helder beschrijven.
  • Concrete voorbeelden en details kiezen die je boodschap ondersteunen.
  • Je verhaal mondeling brengen en gerichte feedback verwerken.
  • Verder werken met je eigen uitgewerkte verhaal voor een presentatie, pitch of project.

Met een score van 4,5/5 is dit een van de meest gevolgde presentatietrainingen in het aanbod van Expert Academy.

Inclusief gratis handboek 'Meesterlijk Speechen'
Inclusief gratis handboek 'Meesterlijk Speechen' Ook afzonderlijk te koop als pdf download in onze e-store

Referenties

“Mijn vragen waren: hoe kan je een verhaal bondig en to the point brengen? Projecten beter (intern) 'verkopen'? Deze vragen werden ruimschoots beantwoord in de workshop storytelling. De cursus had een duidelijke structuur, veel oefenmogelijkheden en er was veel interactie. Dit was zeer leerrijk. De trainer was een aangenaam en ervaren lesgever. Hij kende zijn verhaal/vak zeer goed.”

Astrid De Schrijver  - Volta

Astrid De Schrijver Volta

“Mijn grootste drijfveer was de goesting en en de interesse om bij te leren hoe je mensen kan boeien tijdens een presentatie. Dit is een heel kwaliteitsvolle opleiding die zeer professioneel gegeven werd. Met het CAST-principe heb ik een duidelijk framework waarmee ik dadelijk aan de slag kan.”

Jotie De Meyer - Nationaal Verbond Socialistische Mutualiteiten

Jotie De MeyerNationaal Verbond Socialistische Mutualiteiten

“Ik wou graag tips om op meer gestructureerde, duidelijke, overtuigende, inspirerende en memorabele manier verhalen te kunnen vertellen en dit toe te passen op mijn professionele realiteit (speeches, mondelinge verslagen, pleidooien,...). Deze verwachtingen werden volledig ingelost. We kregen zeer waardevolle tips die meteen werden toegepast. Hartelijk dank voor deze boeiende, leerrijke, motiverende en aangename opleiding!”

Laura Cornelis - FOD Buitenlandse Zaken

Laura CornelisFOD Buitenlandse Zaken

“Heel goede opleiding, met zowel een duidelijk theoretisch kader als praktische tips. Praktijkoefeningen en goede feedback. Uiteindelijk is het enige wat echt telt wat mensen onthouden en kunnen doorvertellen. Beter een sterk en duidelijk verhaal dan volledig zijn en alle info via een PowerPoint proberen door te geven.”

Wim Van Edom - GS1 Belgium & Luxembourg

Wim Van EdomGS1 Belgium & Luxembourg

“Deze verwachtingen werden overtroffen. Niet zozeer door het theoretische aspect, maar door het feit dat dit een heel praktijkgerichte opleiding is. Je wordt in een veilige omgeving als het ware in het kooi van de leeuw gestopt. Deze cursus bleek een perfecte combinatie van theorie en praktijk.”

Daniel Deneve - Nationale Bank België

Daniel DeneveNationale Bank België

“Ik ben heel tevreden over de opleiding. Robin spreekt met kennis van zaken, stelt iedereen op zijn gemak en betrekt de groep enorm goed. Hij kon mijn energieniveau de hele dag hoog houden. Veel praktische oefeningen en heldere tips en tricks: een duidelijke structuur van intro, body en outro, kill your darlings met maximaal drie kernboodschappen, en verschillende soorten stories.”

Roel Van Gelder - Laperre

Roel Van GelderLaperre

“Ik ben zeker geïnspireerd geraakt door Robin, en heb veel geleerd uit mezelf bezig te zien op video en uit de feedback vanuit de deelnemers. Goede handvaten en structuur. Ik heb het vandaag al toegepast bij het beluisteren van presentaties in onze zesmaandelijkse front-organisatie: ik kon duidelijk achterhalen wie de techniek storytelling hanteerde en wie niet.”

Jan Elsmoortel - Petersime

Jan ElsmoortelPetersime

Inschrijven

Kies hieronder de datum en de gewenste locatie voor deze training.

Zemst - Elewijt Center

Tervuursesteenweg 564, 1982 Zemst

vr 11.12.2026 (09u00 tot 17u00)
Nederlands

Prijs vanaf

€ 895,00(exclusief BTW)

Max. 6 deelnemers

Gent - Expert Academy

Bibliotheekstraat 8/301, 9000 Gent

wo 24.03.2027 (09u00 tot 17u00)
Nederlands

Prijs vanaf

€ 895,00(exclusief BTW)

Max. 6 deelnemers

Brussel

Brussels

do 15.04.2027 (09u00 tot 17u00)
Engels

Prijs vanaf

€ 895,00(exclusief BTW)

Max. 6 deelnemers

Antwerpen - Expert Academy

Mechelsesteenweg 109, 2018 Antwerpen

do 30.09.2027 (09u00 tot 17u00)
Nederlands

Prijs vanaf

€ 895,00(exclusief BTW)

Max. 6 deelnemers